• Résultats Mardi

     
     



    MEN Shot Put

    Gold David Storl GER 21,41 m
    Silver Borja Vivas ESP 20,86 m
    Bronze Tomasz Majewski POL 20,83 m
    4. Stipe Zunic CRO 20,68 m
    5. Asmir Kolasinac SRB 20,55 m
    6. Jan Marcell CZE 20,48 m
    7. Marco Fortes POR 20,35 m
    8. Waleri Kokojew RUS 20,23 m
    9. Carlos Tobalina ESP 20,04 m
    10. Alexander Lesnoi RUS 19,83 m
    11. Gaetan Bucki FRA 19,75 m

    Results of the 2014 European Athletics Championships
Zurich, Switzerland 12. August 2014
MEN  Shot Put
RANK ATHLETE NATION RESULT
Gold David Storl    GER 21,41 m
Silver Borja Vivas   ESP 20,86 m
Bronze Tomasz Majewski POL 20,83 m
4. Stipe Zunic   CRO 20,68 m
5. Asmir Kolasinac    SRB 20,55 m
6. Jan Marcell    CZE 20,48 m
7. Marco Fortes    POR 20,35 m
8. Waleri Kokojew    RUS 20,23 m
9. Carlos Tobalina    ESP 20,04 m
10. Alexander Lesnoi    RUS 19,83 m
11. Gaetan Bucki    FRA 19,75 m

    WOMEN 10000m


    Gold Jo Pavey GBR 32:22,39 min.
    Silber Clemence Calvin FRA 32:23,58 min.
    Bronze Laila Traby FRA 32:26,03 min.
    4. Jip Vastenburg NED 32:27,37 min.
    5. Sara Moreira POR 32:30,12 min.
    6. Sabrina Mockenhaupt GER 32:30,49 min.
    7. Wolga Masuronak BLR 32:31,15 min.
    8. Fionnuala Britton IRL 32:32,45 min.
    9. Krisztina Papp HUN 32:32,62 min.
    10. Jelena Nagowizyna RU 32:33,64 min.
    11. Jelena Prokopcuka LAT 32:34,03 min.
    12. Dulce Felix POR 32:35,90 min.
    13. Karolina Jarzynska POL 32:40,98 min.
    14. Beth Potter GBR 32:53,17 min.
    15. Almensh Belete BEL 33:03,87 min.
    16. Carla Salomé Rocha POR 33:05,49 min.
    17. Lidia Rodríguez ESP 33:17,39 min.
    18. Gema Barrachina ESP 33:24,65 min.
    19. Katarina Beresova SVK 33:28,60 min.
    20. Valentina Galimowa RUS 33:36,45 min.
    21. Zsófia Erdelyi HUN 33:41,72 min.
    22. Anastasia Karakatsani GRE 33:53,00 min.
    23. Lucie Sekanova CZE 33:57,29 min.
    24. Runa Skrove Falch NOR 38:06,59 min.

    Zurich, Switzerland 12. August 2014
WOMEN 10000m
RANK ATHLETE NATION RESULT
Gold Jo Pavey GBR 32:22,39 min.
Silber Clemence Calvin FRA 32:23,58 min.
Bronze Laila Traby FRA 32:26,03 min.
4. Jip Vastenburg NED 32:27,37 min.
5. Sara Moreira POR 32:30,12 min.
6. Sabrina Mockenhaupt GER 32:30,49 min.
7. Wolga Masuronak BLR 32:31,15 min.
8. Fionnuala Britton IRL 32:32,45 min.
9. Krisztina Papp HUN 32:32,62 min.
10. Jelena Nagowizyna RU 32:33,64 min.
11. Jelena Prokopcuka LAT 32:34,03 min.
12. Dulce Felix POR 32:35,90 min.
13. Karolina Jarzynska POL 32:40,98 min.
14. Beth Potter GBR 32:53,17 min.
15. Almensh Belete BEL 33:03,87 min.
16. Carla Salomé Rocha POR 33:05,49 min.
17. Lidia Rodríguez ESP 33:17,39 min.
18. Gema Barrachina ESP 33:24,65 min.
19. Katarina Beresova SVK 33:28,60 min.
20. Valentina Galimowa RUS 33:36,45 min.
21. Zsófia Erdelyi HUN 33:41,72 min.
22. Anastasia Karakatsani GRE 33:53,00 min.
23. Lucie Sekanova CZE 33:57,29 min.
24. Runa Skrove Falch NOR 38:06,59 min.